• Glas članova Jevrejske opštine Beograd

Pisma podrške naših članova

  • Poštovani, Često prolazim pored naše sinagoge i svaki put mi pažnju privuče neobična garda, koja stoji na ulazu ispred nje. Uštedim i njima i sebi vreme, tako da ih ne pitam zašto se tu već mesecima nalaze i bez reči pogledam u pravcu trećeg sprata, gde je nekada živela i podučavala ladino, sestra moje bake. Oni to ni ne primete, već nastave da se prebacuju sa jedne noge na drugu, i tako iz dana u dan. Do prošlog petka su nas prećutno puštali na službu, ali se onda dogodilo ono što je uveliko potreslo našu Opštinu i mnogo šire od nje: zabranjeno je da službu vrši jedini po halahi legitimni i od strane Rabinske konferencije priznati vrhovni rabin Srbije Isak Asiel. Onaj ko se odlučio za ovako rigorozan čin, na sebe preuzima odgovornost da je u tome prvi nakon nacističkog terora i diktature i iznad svega, ovakvim postupcima daje materijal za antisemitske ispade.  Iz istorije znamo da ga je teško i često nemoguće kontrolisati, kada do njega dođe. Sećam se da smo pre dvadesetak godina zajedno sa našim rabinom Isakom vukli teške grejalice, da bi služba u sinagogi mogla uopšte da se održi. Bilo nam je iznad svega stalo do zajedništva i do nastavka tradicije. Rabin Isak Asiel je od samog početka bio taj koji je okupljao mlade, koji je religiozni život učinio pristupačnim, koji je sa suprugom Rachel reprezentativno zastupao Opštinu i sklapao neraskidiva prijateljstva. Od njega smo učili i sa njim obnavljali jevrejski život. Danas je oslobođena sinagoga u svom punom sjaju bila mesto radosnog događaja, sklapanja jednog braka. Nadamo se da nam budućnost donosi da se okupljamo oko simhes, ovakvih srećnih događaja i u tome pružamo punu podršku rabinu Isaku Asielu, dr Ida i dr Erwin Salamon

  • Искрено се радујем и честитам на одлучном и енергичном потезу! Остаје нам да очистимо Заједницу од гамади и да се вратимо мирном животу и раду у складу са традиционалним јеврејским законима и обичајима. Андро и Лепа Мошић.

  • Sad kad smo jedan korak dalje od mraka: Još jednom se neizmerno zahvaljujemo svim članovima zajednice na iskazanoj solidarnosti i hrabrosti u odbrani toliko važnih i nama dragocenih vrednosti i principa judaizma. Vrednosti koje su nas vodile kroz brojne nesreće tokom duge istorije i učinile da iz pogroma i progona izađemo jači i složniji. Ono što postaje izvesno je da jedna velika nesreća polako ostaje iza nas. Želimo joj brz odlazak u prošlost, ne i zaborav jer ne smemo da dozvolimo da nam se nešto slično ikada više ponovi. Tokom protekle dve godine smo unutar zajednice i u javnosti trpeli brojne uvrede, sramotu i poniženja od Danila Medića i njegovih saradnika koji su potpuno privatizovali zajednicu i pokušali da je otmu od njenih članova. Rekli smo DOSTA maltretiranju čitave zajednice od strane nekolicine i vređanju zdravog razuma, pristojnosti i pameti. Zar vam je ideja o prisvajanju tuđeg, stečenog na nesreći naših predaka toliko pomutila razum da ste pomislili da će vaš mračni plan moći neometano da prođe? Kada je strah od gubitka novca, privilegija i moći nadjačao a brod krenuo ubrzano da tone otkazi su počeli da se ređaju kao da je reč o privatnoj firmi, da se menjaju brave na sinagogi, našem rabinu Isaku Asielu izdaje zabrana (!?) da vodi službu i preti iseljenjem u vandalskom maniru isterivanja gospođe Jovanović na ulicu dok se u sinagogu useljavaju nepoznata lica. I štošta još. Što je mnogo, mnogo je, čak i od vas nevernika i za ovako tolerantnu zajednicu kao što je naša. U nedostatku argumenata i lišeni bilo kakvih skrupula otišli ste toliko daleko da ste počeli da se pozivate na Kristalnu noć, nacizam i hapšenja. Gde su vam pamet i sećanje da prizivate nacizam? Zapamtite, i reči su nedela, ne samo činjenja. Što se onog drugog tiče, brzo će se pokazati da li ima posla za nadležne službe nakon svega što je rađeno sa JOB i sestrinskim firmama. Slučajno ili ne, ovaj Šabat smo čitali odeljak Berešit. To je početak godišnjeg ciklusa čitanja Tore, a za sve nas simbolični novi početak za našu zajednicu. Verujemo da je jedan od najmračnijih i najmučnijih perioda jevrejske zajednice Beograda i Srbije iza nas, perioda koji je obeležio ne samo neuspeli pokušaj otimanja zajednice od članova, već i bruka i sramota koju smo pretrpeli a čije posledice prete da se nadviju nad sve nas kao novi talas antisemitizma. Život će polako početi da se vraća u zajednicu dok ćemo posledice svega lošeg urađenog još dugo morati da sagledavamo i saniramo, kako duhovne tako i materijalne. Mazal tov, Boris

  • U Beogradu, na žalost, postoji samo jedna sinagoga i samo jedan, pravi, verski učitelj. Na našu srecu, izuzetan čovek, tih, blag, obrazovan i sjajan rabin, Isak Asiel. Završio je školovanje za rabina u Izraelu. Prošao veoma teška i komplikovana pravila, običaje i srž judaizma. U našu zajednicu uneo je raskoš duhovnog i kulturnog bogatstva naše vere i naše istorije. Ukratko, vratio je život jevrejskoj zajednici Srbije vreme, i posle teskih godina poslednjih ratnih zbivanja na ovim prostorima. Njegov duh i njegovo nenametljivo učenje, pomoc njegova svima koji su je tražili, prihvaćena je od svih članova beogradske Jevrejske opštine kao i ostalih jevrejskih zajednica u Srbiji. Taj dobar rad rabina Asiela nije se svodio samo na versku službu nego i na sve oblasti neophodne za život jedne specifične zajednice. Osim nas, Jevreja, članova nase Jevrejske opštine, izuzetan rad rabina Isaka Asiela prepoznale su sve političke i verske strukture u Srbiji i van Srbije. Sada se pitam kako se dogodilo da u našu zajednicu uđe Danilo Medić, čovek koga gotovo niko od naših članova nije poznavao, koji se poziva na jevrejstvo, a o jevrejstvu zna samo toliko da želi da stane na čelo nase zajednice, uvede neka nova pravila, raspolaže sam novcem, osnuje firmu, da je smesti u sinagogu, izdaje u zakup nekretnine koje pripadaju Jevrejima, da preuzme "brigu" oko sinagoge, da otpusti našeg rabina i da mu oduzme stan kako bi se on proširio, naravno, uz pomoć nekoliko naših članova koji su mu zbog ličnih materijalnih interesa dali podršku u tim nečasnim i sumnjivim rabotama. Gospodin Medić je, naime, uz jasnu pretnju da sve to može da sprovede, spomenuo kako iza njega stoji Goran Vesić, njegov prijatelj, a inace funkcioner vladajuće Napredne stranke. Medić je najnovijim legalnim izborima prestao da bude predsednik Jevrejske opštine, na žalost, on ne zeli da napusti svoj nečasni pohod na potpuno uništenje jevrejske zajednice. Hoću da verujem kako onaj koji stoji kao nesumnjiva zaštita Mediću - nije država Srbija. Ali posle svih događaja koje nam je priredio sam Medić, i posle neshvatljivog izbegavanja Ministarstva pravde da upiše novo legalno izabrano rukovodstvo u registar verskih zajednica Srbije, teško mi je i dalje biti u tom uverenju. Poslednje što Mediću još uvek nije pošlo za rukom da nam učini (mada se svojski trudio), bilo je da našeg rabina i njegovu porodicu izbaci iz stana, da nam oduzme sinagogu i nasu svetinju TORU valjda preda nekom svom zaštitniku. Treba li da verujem da Medić ima neku misiju da sve sto je jevrejsko, a sto je u Beogradu ostalo i posle svih ratova, on i njegovi prijatelji, razgrabe i unište. Na sreću, ostalo nas je još dovoljno da vas sprečimo da nam oduzmete sve što nam i po zakonu i po veri našoj pripada. Vesna Lukač

73 views